فانوس دریایی
حقیقت همیشه آنگونه نیست که می بینیم و همیشه آنگونه دشوار نیست که نتوان آن را به سادگی درک نمود...
آرشیو
دوشنبه 18 شهریور 1387
در محضر استاد

امروز می خوام مسائلی رو که دکتر قلی همواره بدانها تأکید داشته را برای شما دوستان عزیز تذکر دهم که پیامبران نیامدند مگر برای تذکر دادن!

پس در پیشگاه استاد قلی زانوی تلمذ می زنیم که غافل از دنیا نرویم!

گر چه شاید خود دکتر هم گاهی این مسائل را فراموش کند که این از ذات انسان است. همانا انسان فراموشکار است. دکتر قلی گر چه انسان کاملیه اما معصوم که نیست و ممکنه گاهی دچار لغزش بشه!

بریم سراغ نکات:

۱. انسان های دیگر را به رسمیت بشناسیم. استقلالشون رو نقض نکنیم! این به مانند حاکمیت کشورهاست که هیچ کشوری حق دخالت در سرنوشت کشور دیگر رو نداره و نباید استعمار یا استثمارش کنند. معنای استمعمار رو که حتما می دونید؟ استعمار یعنی آباد کردن! اما به قیمت از دست رفتن استقلال به دست می آید.

۲. برای انسان های دیگر هم ارزش قائل بشیم! نمی گم به اندازه ای که برای خودمون ارزش قائلیم برای بقیه هم به همان مقدار ارزش قائل بشیم! نه! فقط طوری باشه که نه سیخ بسوزه نه کباب! نه بقیه رو تحقیر کنیم و نه خودمون ذلیل بشیم!

۳. خودمون رو صاحب بقیه ندونیم! این مسأله تا حدود زیادی با مورد یک مرتبط هست. یعنی همون حفظ استقلال اطرافیانمون. اجازه بدیم که اشتباه کنند. این حق هر آدمی هست که اشتباه کنه! این مهمترین حقیست که خدا به انسان داده است. خدا ما را بیشتر از هر کسی دوست دارد. مهری که به ما دارد بالاتر از مهر مادر است. اما با این وجود قوه تعقل به ما داده است و اختیار. تا بتوانیم راه را خود انتخاب کنیم حتی اگر اشتباه باشد. شکی نیست که خدا دوستتر می دارد اشتباه آزادانه بنده اش را تا اینکه به زور درست انتخاب کند.

۴. در مورد انسان ها قضاوت نکنیم. نه بینش کافی برای این کار را داریم و نه خدا چنین توقعی از ما دارد! در پست های سابق داستان حضرت موسی را تعریف کرده ام که خدا از او خواست که بدترین بنده اش را به نزد خدا بیاورد و موسی پس از انتخاب های زیادی که انجام داد سرانجام تنها به نزد خدا رفت و فرمود که بدتر از خودم را در بین مردم ندیدم! حتما در زمان کودکی بارها سؤالاتی از این قبیل را از خود پرسیده اید که خدا چرا سوسک را آفریده است. یا اینکه چرا پشه یا مگس یا موش و یا هر حیوان دیگری که از نظر ما موذی هست را آفریده است. فراموش نکنید که آن حیوان موذی هم دقیقا همین سؤال را از خدا می پرسد که چرا فلانی را آفریده ای!(به گمانم حدیثی از مولا علی باشد)

۵. ادامه نکته 4! قضاوت درباره شخصیت انسان ها بدون آگاهی کافی نشان از جهل مرکب آن شخص دارد! هیچ کس دوست ندارد به حماقت و جهالت متهم بشود؟ شما و ما هم از این قاعده مستثنی نیستیم!

۶. هیچ وقت کارها و اشتباهاتمون رو توجیه نکنیم! یعنی یا یه کاری انجام ندهیم یا اگر انجام دادیم زیرش نزنیم!

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 118320


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها