فانوس دریایی
حقیقت همیشه آنگونه نیست که می بینیم و همیشه آنگونه دشوار نیست که نتوان آن را به سادگی درک نمود...
آرشیو
یکشنبه 3 شهریور 1387
استلا و پیپ

یک ماهی می شه که تو فکر یکی از بازی ها بودم. به قدری ذهنم درگیرش بود که به محض اینکه از سلماس رسیدم رفتم سراغ کتاب بازی ها تا اسم بازی رو پبدا کنم! اینکه می گم به محض رسیدن رفتم سراغش اغراق نیست! صبح ساعت هفت رسیدم و بلافاصله رفتم کتاب رو نگاه کردم.

اسم بازی بود زن سرد مزاج. اسمش کمی غلط انداز هست و توضیحاتی هم که نویسنده کتاب داده باعث می شه که آدم فکر کنه فقط مربوط به رابطه جنسی زن و شوهر هست و لاغیر. اما رفتاری فراگیر هست که هم روابط جنسی و هم روابط اجتماعی و دوستانه انسان ها رو در بر می گیره. و بر خلاف اسمش فقط شامل زن ها نمی شه و آقایون رو هم شامل می شه!

حالا این بازی چه جوریه؟ من تا جاییکه یادم مونده توضیح میدم و اگر خیلی مشتاق باشید می تونید برید و کتابش رو بخرید و بخونید:

زن تصور می کنه که رابطه جنسی بک نوع رابطه حیوانی و وحشیانه هست و شوهرش اون رو فقط به خاطر این مسئله دوست داره!

موقعی که شوهرش بهش نزدیک میشه اون رو از خودش می رونه و بداخلاقی می کنه. شوهر هی به سمت زن می ره و زن با پرخاشگری، شوهر رو از خودش دور می کنه! این رفتار انقدر ادامه پیدا می کنه که مرد دیگه ناامید میشه و سراغی از زن نمی گیره!

مدتی به همین منوال می گذره تا اینکه زن کم کم احساس کمبود می کنه و از نزدیک نشدن شوهرش ناراضی میشه! و دست به کارهایی می زنه تا شوهرش تحریک بشه! مثال ها رو از کتاب می زنم. زن حموم می ره و با خودش حوله نمی بره و به شوهرش می گه تا حوله بیاره. شب موقع خواب لباس خواب نازک می پوشه. کم کم مرد تحریک می شه. دست آخر هم یک شب زن مرد رو می بوسه و مرد تا میاد معاشقه کنه، زن عصبانی می شه که تو فقط دنبال مسائل جنسی هستی و ….

خلاصه این بازی همین طور ادامه پیدا می کنه!

تا اینجا به نظر میاد باز کاملا مربوط به زن و شوهر هاست.

کتاب مثال دیگری هم داره که مربوط به داستان آرزوهای بزرگه. حتما کارتونش رو دیدید! جایی که دختره (استلا) از پسر (پیپ) تقاضا می کنه که براش یک کیک از گِل درست کنه اما وقتی پسر در خواست اون رو انجام می ده، دختر از دست های کثیف پسر ایراد می گیره و فخر فروشی می کنه که من تمیز ترم!

می بینید که این بازی گستره زیادی رو در بر می گیره! البته با وجود اینکه اریک برن تأکید داره که این بازی ازدواج هست.

آنتی تز این بازی شامل معشوقه گرفتن مرد هست که بسیار خطرناک است و نوعی قمار به شمار می رود! و از طرف زن به بی وفایی متهم خواهد شد و این به هیچ وجه توصیه نمی شود. کار دوم شرکت در جلسات تبادل زناشویی است تا در آنجا با گفتگو مشکل بیان و حل شود.

حالا می ریم سراغ تحلیل بازی و رونویسی از کتاب:

تز: حالا گیرت آوردم پدر سوخته.

هدف: حمایت.

نقش ها: زن معمولی و شوهر بی ملاحظه.

پویایی شناسی: غبطه احلیل(میل واپس زده در زن برای داشتن احلیل. که از تفاوت بدنی دختر و پسر سرچشمه می گیرد.)

مثال ها: 1) تو و آن کثافت کاری هایت، پسرک کثیف. 2) زن سرد مزاج ولی تحریک کننده.

نمونه عالی و اجتماعی: والد _ کودک.

والد: « فقط بهت اجازه می دهم برایم یک کیک از گِل درست کنی»( فقط مرا ببوسی).

کودک:« دوستت دارم، باشد.»

والد: « حالا ببین چقدر کثیفی!»

نمومه عالی روانی: کودک _ والد

کودک: « اگر توانستی گولم بزنی.»

والد: « باشد، سعیم را می کنم، به شرط اینکه جلویم را بگیری.»

کودک: « ببین تو شروع کردی!»

حرکات: 1) سعی در فریفتن _ پاسخ مثبت. 2) طرد نمودن _ عقب کشیدن. 3) تحریک _ پاسخ مثبت. 4) طرد نمودن _ "سرسام".

امتیازات: 1) روانی درونی _ آزادی از گناه و اشتیاق به رویاهای آزار دهنده ( جنسی). 2) روانی برونی _ پرهیز از بیمِ به نمایش درآمدن و نفوذ. 3) اجتماعی درونی _"سرسام". 4) اجتماعی برونی _ با بچه های کثیف چه کار می شود کرد؟

فکر کنم تا حرکات همه چیز واضح است و با کمی فکر کردن می توان معنای آ«ها را دریافت.

اما حرکات، از 1 تا 4 مراحل مختلف بازی نشان داده شده که از کجا شروع می شود و در صورت ادامه به کجا می کشد.(به نظرم این هم واضح است).

اما امتیازات: 1) یعنی اینکه فرد در درون احساس رضایت می کند که تن به کاری که نمی خواست نداده و صرفا کس دیگری مجبورش کرده.

2) این بازی باعث می شود که فرد به نظر بدون ضعف بیاید و به خاطر ترس از آشکار شدن خواسته هایی که به نظرش ضعف است دست به این بازی می زند.

3) باید بازی سرسام رو توضیح بدم که فرصت نیست. فقط باید بگم که این بازی بین کسانی هست که امکان رابطه جنسی با هم ندارند! مانند پدر و دختر.

4) این جمله به نظر واضح و گویاست. پسرک همیشه کثیف و مشمئز کننده است. یا درباره زن سرد مزاج، مردها همه حیوان هستند و فقط به فکر معاشقه هستند!


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 118320


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها