فانوس دریایی
حقیقت همیشه آنگونه نیست که می بینیم و همیشه آنگونه دشوار نیست که نتوان آن را به سادگی درک نمود...
آرشیو
چهارشنبه 21 آذر 1386
۲۱ آذر

 

امروز ۲۱ آذر سالروز تشکیل حکومت ملی آذربایجان به دست مرحوم پیشه وری است که یک سال بیشتر عمر نکرد و با حمله وحشیانه ارتش پهلوی و نقض توافقات مابین دولت مرکزی و دولت ملی، به پایان کار خود رسید. حکومت ملی دز پی ناآرامی در کشور تشکیل شد که گامی دز جهت ساختن ایرانی دوکراتیک بود و د رهمان ابتدا بسیاری از روشنفکران آن روز از این اقدام حمایت کردند.

دولت ملی بر خلاف تصور برخی نه تنها دشمن ایران نبود بلکه داعیه ایران واحد را داشت. دولت ملی پس از تشکیل حکومت خود را نسبت به دولت مرکزی وفادار می دانست و اعلام کرد که ما در امور داخلی می خواهیم خود تصمیم بگیریم و استقلال داخلی داشته باشیم. که نبود وزارت خارجه در دولت ملی مؤید این مطلب می باشد!

دولت ملی در عرض یک سال اقدام به تأسیس مدرسه به سبک مدرن، تألیف کتاب، تأسیس دانشگاه و ... کرد .

ارتش دولت مرکزی برخلاف توافق خود با دولت ملی به آذربایجان حمله کرد و به کشتار مردم بی گناه پرداخت که بنا بر قضاوت شاهدان خارجی رفتار دولت مرکزی وحشیانه تر از رفتار دولت های اشغالگر شوروی و انگلیس بود. ارتش پس از فتح تبریز اقدام به سوزاندن کتاب های ترکی کرد که در وصف این توحش چیزی نمی توان گفت!

در مورد آمار کشته شدگان هم باید گفت که بالای پنج هزار نفر از مردم بی گناه کشته شدند! دولت پهلوی امروز را روز نجات آذربایجان نامید!!!

پیشه وری هم قبل از ورور قوای دولتی به شوروی گریخت که یک سال بعد در شهر باکو به دست عوامل شوروی تصادف شد و مرد!

آنچه از آن روز باقی مانده رویای ایران فدرال و نیم قرن تحقیر برای ملت ترک!

با آروزی آزادی برای تمام نوع بشر!

 


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 118320


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها