X
تبلیغات
زولا
فانوس دریایی
حقیقت همیشه آنگونه نیست که می بینیم و همیشه آنگونه دشوار نیست که نتوان آن را به سادگی درک نمود...
آرشیو
سه‌شنبه 9 مرداد 1386
خبر

 

خبرهای قدیمی که نشنیده اید!

 

این هم چند خبر از دانشجوهای بازداشتی روز ۱۸تیر؛ اینها خبرهای روز ۴ مرداد هستند که به صورت خلاصه گذاشتم:

خاتمی می گوید:

 

چهاردهمین روز از بازداشت ۱۶ عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و سازمان ادوار تحکیم وحدت با سخنان اعتراض آمیز سیدمحمدخاتمی رئیس جمهوری سابق همراه بود.

به عقیده من در آستانه ۱۸ تیر نباید چنین برخوردهایی صورت می گرفت، چرا که آثار منفی در کل جامعه خواهد داشت. سیدمحمد خاتمی رئیس جمهوری سابق نیز روز گذشته با بیان اینکه حرکت های دانشجویی باید دارای ضریب امنیت باشند، تاکید کرد؛ پرهزینه کردن فعالیت های معقول دانشجویان و جلوگیری از پویایی آنها باعث می شود برخوردهای جامعه دانشگاهی به گونه ای دیگر ظهور کند و حرکت تندتر و بینش ها رادیکالی تر شود.

باید دانست چرا دانشجو نقد خود را با عصبانیت بیان می کند؛ ما باید علت این پرخاش و عصبانیت را بشناسیم و درصدد رفع آنها باشیم؛ از سوی دیگر کسانی که اهل فکر و خواستار آزادی هستند نیز باید یاد بگیرند که نقد با ناسزاگویی، با تحریف و با تهمت فرق دارد. امیدوارم شما ثابت قدم و افتخارآمیز به سمت جلو حرکت و همیشه روال متعادل خود را در جامعه حفظ کنید. رئیس بنیاد باران در این دیدار همچنین خطاب به آنها توصیه کرد تا تعامل خود را با دیگر تشکل ها قطع نکنند و سعی کنند هیچ گاه دانشگاه ابزار دست و پلی برای کسانی که از بیرون خط می دهند، نشود.
بسیج عزیز ماست، بسیج دانشجویی باید مغز خود را متعلق به دانشگاه بداند و دانشگاهی و مستقل بیندیشد. چقدر زیبا بود که اگر بسیج مان نیز به بازداشت دانشجویان و پاره ای برخوردهای نادرست اعتراض می کرد.


تماس تلفنی

 

محمد هاشمی و حنیف یزدانی دو عضو یازداشت شده شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت ضمن تماس با خانواده های خود از سلامتی خود خبر دادند.

به گزارش خبرنگار ادوارنیوز، حنیف یزدانی که برای اولین بار پس از بازداشت در روز ۱۸ تیر موفق به تماس با خانواده خود شده است طی این تماس تلفنی اظهار داشته است که بازجویی‌ از آنها به پایان رسیده است.
بهاره هدایت روز گذشته(۳مرداد) با خانواده خود از اوین تماس تلفنی گرفت.
به گزارش خبرنگار ادوارنیوز،‌ این عضو بازداشت شده شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت در یک گفتگوی کوتاه با خانواده خبر از سلامتی خود داد.

سازمان عفو بین الملل
 
سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای نسبت به بازداشتهای گسترده در ۱۸ تیرماه ۸۶ واکنش نشان داد. در بیانیه این نهاد حقوق بشری آمده است:
بهاره هدایت، محمد هاشمی،علی وفقی، علی نیکو نسبتی، مهدی عربشاهی، مجتبی بیات ، حنیف یزدانی و عبدالله مومنی سخنگوی سازمان دانش آموختگان ایران به همراه ۷ نفر دیگر که اسامی آنها نیز در اختیار عفو بین الملل قرار دارد در ۹ جولای همزمان با هشتمین سالگرد اعتراضات دانشجویی ایران در جولای سال ۹۹ میلادی که به شدت توسط پلیس سرکوب شد، بازداشت شده اند. ۸ فرد ذکر شده در بند ۲۰۹ زندان اوین که توسط وزارت اطلاعات ایران اداره می شود در سلول انفرادی نگهداری می شوند. ۷ زندانی دیگر هم در اوین نگهداری شده و ممکن است در زندان انفرادی باشند. عفو بین الملل این افراد را زندانیان سیاسی و عقیدتی تلقی می کند.....
در پایان این بیانیه خواسته های زیر مطرح شده است:
آزادی بی قید و شرط بازداشت شدگان ۱۸ تیر به دلیل آنکه این افراد زندانیان سیاسی و عقیدتی بوده که به دلیل ابراز حقوق طبیعی خود بازداشت شده اند.
ابراز نگرانی نسبت به گزارشهای منتشره در خصوص ضرب و شتم این افراد و درخواست از ماموران برای رسیدگی به این گزارشات و برخورد با عوامل ضرب و شتم دانشجویان
درخواست از ماموران برای ضمانت نسبت به عدم آزار و شکنجه این بازداشت شدگان
درخواست برای مهیا شدن امکان ملاقات این افراد با خانواده و وکلا و استفاده از امکانات پزشکی
این نامه برای مقام رهبری، رییس جمهور، رییس مجلس، وزیر اطلاعات و رییس قوه قضاییه ایران ارسال شده است.

اینها هم خبرهای جدید تر:
 
اسامی ۶ تن از بازداشت شدگان ۱۸ تیر که با قرار وثیقه بزودی آزاد میشوند
 
حبیب حاجی حیدری، محمد حسین مهرزاد، سعید حسین نیا،آرش خاندل، مسعود حبیبی و اشکان قیسوندی از بازداشت شدگان ۱۸ تیر بزودی با تودیع وثیقه آزاد می شوند.
از صبح امروز دادگاه انقلاب با تماس تلفنی با خانواده های این افراد از آنها خواسته است با تامین وثیقه نسبت به آزادی فرزندانشان اقدام کنند.

اتهام تعدادی از بازداشت شدگان ۱۸ تیر اقدام علیه امنیت داخلی اعلام شد.

به گزارش خبرنگار ادوار نیوز سرانجام و بعد از ۲۰ روز بازداشت در پی مراجعه تعدادی از خانواده های بازداشت شدگان ۱۸ تیر برگه استعلامی حاوی شماره پرونده و همچنین عنوان اتهامی " اقدام علیه امنیت داخلی کشور" به خانواده این فعالان دانشجویی ارایه گردیده است.

تماس تلفنی
 
خانم مومنی همسر عبدالله مومنی سخنگوی بازداشت شده سازمان دانش آموختگان نسبت به فشارهای وارده به همسرش در زندان اوین به شدت ابراز نگرانی کرد.
خانم مومنی با اعلام این مطلب به خبرنگار ادوارنیوز گفت: امروز ظهر عبدالله با منزل تماس گرفت و کاملا مشخص بود که تحت فشار است و در وضعیت بدی قرار دارد به گونه ای که صدای وی به زحمت به من می رسید و تنها جویای حال من و فرزندانش شد و به بازداشت انفرادی حود اشاره کرد
خانم مومنی گفت: همسر من در انفرادی بند 209 زندان اوین تحت فشار است و من به نسبت به در خطر بودن سلامتی وی نگران هستم. خانم مومنی تاکید کرد: آقای مومنی از بیماری گوارشی و بیماری قلبی رنج می برد و فشارهای وارده بر ایشان موجب تشدید این بیماریها خواهد شد.

14مرداد روز همبستگی وبلاگنویسان با دانشجویان دربند
 
 اونهایی که وبلاگ دارند حتما سر بزنند.
 
 

 و دست آخر نامه خانم اعظم طالقانی که به خاطر علاقه به طرز فکرشون به طور کامل براتون می ذارم.
نامه سرگشاده اعظم طالقانی به شورای امنیت ملی و رییس قوه قضاییه در خصوص برخوردهای انجام شده با فعالان دانشجویی

نهاد «شورای امنیت ملی» و «قوه قضائیه» نقش تعیین کننده‌ای در تحقق آرمان‌های انقلاب به ویژه اصول استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی دارند. این آرمان‌ها در قالب اصول قانون اساسی بارها مورد تأکید قرار گرفته است و هیچ فردی نمی‌تواند به بهانۀ تأمین استقلال، آزادی مردم را دچار خدشه سازد. با یادآوری این وظایف و مسئولیت‌ها، این نامه را در دفاع از حقوق اساسی ملت ایران برای ادای وظیفه به پیشگاه خداوند به حضورتان ارسال می‌دارم تا حداقل مسئولیت خود را در قبال اعتقادات مذهبی و ملت شریف ایران به پاس رنج‌های فراوانی که متحمل می‌شوند و صدالبته فریادشان به جایی نمی‌رسد، به انجام برسانم.

در زمان رژیم گذشته نظام و حاکمیتی که اساسش پوسیده بود در مقابل کوچکترین حرکت یا اعتراضی اقدام به خشونت و دستگیری‌ می‌نمود. این برخوردها بر پوسیدگی‌اش می‌افزود و آنچنان ترس و نگرانی از فروپاشی بر اندامش مستولی گشته بود که حتی تذکرات اربابانش را مبنی بر رفتار با ملت او را هوشیار نمی‌ساخت و خود با رفتارهای خشونت‌آمیز به فروپاشی سرعت می‌داد. آیا فقط همین تجربه تاریخی برای مسئولین نظام درس عبرتی نیست؟! آیا اداره‌کنندگان و سیاستگزاران حاکمیتی که معتقدند که آنقدر توانمندند که در مصاف بین‌المللی پیروز خواهند شد به دلیل اینکه پشتوانه توده مردم را در پی خود دارند؛ چگونه است که با تحصن تعدادی دانشجو یا کارگر یا زنان و یا ... عکس‌العمل‌های شدیدی که ناشی از ضعف مدیریت می‌باشد از خود بروز می‌دهند و دست به خشونت و تهمت به مردم و جوانان این مرز و بوم می‌زنند. و این در حالی است حکومت‌هایی که هم اکنون ادعای چندانی هم در مصاف بین‌المللی ندارند و خود را قدرتمند نمی‌دانند، شاهد تحصن، تظاهرات و اعتصاب دانشجویان و قشرهای مختلف هستند اما این حاکمیت‌ها با آنها اینگونه برخورد نمی‌کنند و فرو هم نمی‌ریزند.

تغییر و جابجایی، قانون جبری آفرینش است اگر مسئولین عمر نوح داشته باشند بالاخره طبق سنن آفرینش دار فانی را وداع خواهند گفت و قدرتی را که ناشی از زور و اسلحه و خشونت و بی‌تحملی در مقابل مخالفین یا منتقدین و حتی در مقابل دشمنان به دست آورده‌اند، به جایگزین خود واگذار خواهند کرد. از این روست که هیچگاه افکار عمومی و نیروهای سیاسی این کشور با کمک گرفتن از بیگانه راهی برای تغییر نظام با روش‌های ناهنجاری که تا کنون حاکمیت داشته است نگشوده است. من این نکته را بطور قاطع عرض می‌کنم، چون ایرانی آن اندازه که نسبت به شرف معنوی و ملی خود پایبند است به چیز دیگری پایبند نیست. بنابراین در نزد مردم و نیروهای سیاسی، رفتار خشن بگیر و بند دولت ما را ناشی از ضعف می‌دانند و بس.

امید است که سیاستمداران، سیاستگزاران و گردانندگان امور سیاسی- امنیتی کشور به خود آیند و بدانند بقا در تعاون و همیاری و تساهل و دوراندیشی است و به عکس آن اسباب نابودی را فراهم می‌آورد.

در هفته‌های اخیر شاهد برخوردهای نامعقول حاکمیت در حمله به تحصن آرام دانشجویان در مقابل دانشگاه امیرکبیر به مناسبت 18تیر و دادخواهی مظلومانه آنان برای آزادی دانشجویان و همفکران در بندشان بودیم. همچنین در ادامه این رفتارهای ناعادلانه شاهد یورش مسلحانه، دستگیری تعدادی از اعضای سازمان دانش‌آموختگان ایران اسلامی (ادوار تحکیم وحدت) و پلمپ دفتر این تشکل سیاسی هستیم. اطلاعات منتشر شده در جراید و خبرگزاری‌ها نیز نشان می‌دهد که این افراد علاوه بر نگهداری در سلول‌های انفرادی، هنگام دستگیری و پس از آن نیز مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند. به راستی اکنون این سوال مطرح است چه کسانی مروج خشونت هستند؟ براندازان کیستند؟ آیا یک حکومت قوی به جنگ جامعه و نهادهای مدنی آمده است و قصد نابودی آن را دارد؟ آیا یک حکومت قوی، بی‌نیاز از پشتیبانی مردم است؟ بی‌تردید چنین اراده‌ای، نه با آموزه‌های دینی همخوانی دارد نه از ناحیه آرمان‌های انقلاب پشتیبانی می‌شود و نه مبنای درست سیاسی دارد. آقایان اگر در پی تحکیم پایه‌های قدرت خویش هستند به جای ستیز و یورش مسلحانه به محفل کوچک چند فعال سیاسی و دانشجویی بهتر است به فکر مدیریت و برنامه‌ریزی صحیح برای مشکلات کشور باشند تا به جای آنکه شاهد نارضایتی و بی‌اعتمادی روزافزون مردم نسبت به سیاست‌ها و اقدامات خود باشند، حمایت و پشتیبانی آنها را جلب نمایند.

در پایان ضمن یادآوری مسئولیت‌های خطیر دو نهاد «شورای امنیت ملی» و «قوه قضاییه» تأکید می‌کنم، امید است مسئولین شورای امنیت و قوه قضاییه به عنوان ارکان اصلی تأمین امنیت در کشور با دوراندیشی ضمن برخورد با کسانی که فعالان بی‌دفاع سیاسی این کشور را با روش‌های نابهنجار مورد تعرض قرار داده‌اند، زمینه آزادسازی هر چه سریعتر آنها را از بازداشت فراهم نماید و با صداقت و عدالت روش برخورد با منتقدان را اصلاح نمایید.

اعظم طالقانی

مرداد ۱۳۸۶


منبع: ادوارنیوز
راستی چرا دامنه ادوارنیوز، us هست؟

برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 118285


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها